Erbaa Nüfus

NÜFUS VE YERLESIM
Erbaa'nin kent nüfusu 1927'de 5.000'in biraz üzerindeydi (5625). 1927-1950 arasinda ilçe merkezinin nüfusu %25 artti. Asil büyüme 1950'den sonra oldu. 1950-1980 arasinda 3,5 katini asarak 25.000 dolayina ulastigi 1998 nüfus sayiminda 33.554 rakamini gösteren kent nüfusu, su anda 5.000 dolayinda seyretmektedir. Ilçe genelinde nüfus yogunlugu olarak km²'ye 90 kisi düsmektedir ki (89,6), bu haliyle ülke ve il ortalamasinin çok üzerinde bulunmaktadir.

EKONOMI

Erbaa'da sanayilesme çok yenidir. 1942 deki yikici depremden sonra kurulan yeni Erbaa 1946 da sadece bir un fabrikasi ile Kizilay'in bir hizar atölyesi bulunmakta idi. Çünkü halk o yillarda bir yandan 2. Dünya savasinin getirdigi sikintilari atlatmaya çalisirken, bir yandan da arka arkaya bir kaç kez meydana gelen deprem felaketlerini gögüslemek zorunda kalmistir.

1950'den sonra Erbaa'da hizli bir gelisim ve degisim süreci yasandigi 1968'lere dogru "Toprak Sanayi'nin" yildizi parlamaya basladigi 1973 yilinda Tokat kalkinmada öncelikli iller arasina alininca, bu durum bölgede birkaç yatirimcinin ilgisini çekmis, sonuçta küçük çapli bir takim yatirimlar yapilmistir. Bu Yatirimlar yerel ve bölgesel pazara yönelik tasa topraga dayali sanayi dallarinda yogunlasmistir. 1980'den sonra Samsun Erzurum karayolunun sagi ve soluna dizi dizi kiremit ve tugla fabrikalari siralanmaya baslanmistir. Toprak sanayinin yani sira orman ürünlerine dayali ahsap parke ve kereste fabrikalari da bu hizli gelismede yerini almistir. Erbaa'da toprak, orman ve tekstil sanayinden baska çesitli sanayi kollari da gelisme halindedir.

Son verilere göre ilçede faaliyet gösteren belli basli sanayi kuruluslari sunlardir: Tugla ve kiremit fabrikalari 21 adet, Parke ve kereste fabrikalari 5 adet , Kireç fabrikalari 2 adet , Kireç paketleme fabrikalari 1 adet , Un fabrikalari 3 adet , Tekstil fabrikalari 12 adet , Çivi fabrikalari 1 adet , Çelik esya fabrikalari 5 adet , Plastik ayakkabi fabrikasi 1 adet , Mozaik fabrikasi 1 adet .

Erbaa'daki mevcut sanayi sektörüne dikkat edildiginde en bas siralari toprak sanayi, orman sanayi ve tekstil sanayinin agirligi açikça görülür.

Erbaa Tokat'in en Zengin ilçelerinden biridir. Fert basina düsen ortalama gelir, Türkiye standartlarinin altinda degildir. (1600-2000 Dolar) bununla birlikte ferdi gelir her gün biraz daha artmaktadir. Düsük gelirliler bilhassa dag (orman) köylerinde oturan kesimdir. çünkü hem islenecek toprak miktari az, hem de mevcut arazi bayir bacak ve kalitesizdir. Buralarda hayvancilik ise uzun süren kis sartlarinda çok yorucu ve biktirici bir istir. Ovay dogru inildikçe hayat standardi yükselmektedir. Çünkü arazinin her türlü tarima uygunlugu ve verimin yüksekligi, bilhassa devlete kolayca pazarlama imkani olan tütün ve seker pancari gibi endüstri ürünlerinin yetismesi ovada oturanlarin yüzünü güldürmektedir. bu yüzden ova köyleriyle, dag köyleri arasinda büyük bir gelir dengesizligi göze çarpmaktadir.

Ilçe merkezinde tarim ürünlerinin yani sira son 15 yil içerisinde görülen bir sanayi patlamasi söz konusudur. Açilan irili ufakli fabrikalar sokakta bos gezen insanlarin gidecegi bir ekmek kapisi haline gelmistir. 1946'larda Erbaa'da sadece bir un fabrikasi, birde Kizilay'in hazir atölyesi oldugu hatirlanirsa (155) bu alanda büyük bir asama kaydedildigi görülür. Ilçe bazinda hayat seviyesi çok yüksek olmasa bile, her geçen gün biraz daha iyilesmektedir. Bunun en güzel gösterisi; daha düne kadar kerpiç duvarli evlerde oturanlar, simdi çok katli binalarin sahibidirler. Eskiye göre bu gün Erbaali; tarimda makinelesme ve modernlesme, sanayi ve ticarette serbest pazar imkanlari sayesinde daha fazla üretim, daha fazla kazanç pesindedir.

Erbaa, öteden beri bir tarim beldesidir. Tarim Erbaa ekonomisinin temelidir. Ilçenin dogal yapisi, iklimi, önemli su kaynaklari ve verimli topraklari; turunçgiller disinda orta iklim kusagi bitkilerinin hemen hemen tamaminin yetismesine elverislidir. Bu yönüyle tarimsal potansiyeli oldukça yükseltir. Tokat ilinin bitkisel üretim degerinin %25 Erbaa'dan saglanmaktadir. Erbaa'nin bu bakimdan Tokat ve Türkiye tarimi ve ekonomisine ayri bir yeri vardir. Denizden yüksekligi 195 m ye kadar inen bu çok zeytin agaçlari ovada hemen göze çarpanlardandir. Tütün, üzüm, hububat, baklagiller, sebzeler, meyve çesitleri üretilmekte, pamuk yetistirmek bile imkan dahilindedir. Hatta bazi tarihi kaynaklarda pamuk, Erbaa'nin yetistirdigi ürünlerin basinda sayilmistir. Erbaa'nin sahip oldugu iklim sartlari ikinci bir ürün yetistirmeye de elverislidir. Önceleri tahil ürünlerinin yani sira afyon ve keten gibi ürünler de yetistirilmesine ragmen, su anda üretimi yasaktir.

Eskiden ilkel metotlarla yapilan tarim isçiligi, bugün yerini modern usullere birakmistir. Yinede yukari orman köylerinde, arazinin makinelesmeye el vermedigi kesimlerinde kara saban, çiftçinin vazgeçilmez parçasidir

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !